Okolice
W najbliższej okolicy warto zobaczyć:
Haczów – 4 km
Unikatowy w skali światowej XIV-wieczny drewniany kościół gotycki
(najstarszy i największy w Europie).
Wewnątrz zachowana częściowo polichromia figuralna z 1494r. (m.in. przedstawienia Męki Pańskiej, wizerunki świętych i wątki związane ze św. Stanisławem), kamienna chrzcielnica (XVIIw.) i monumentalny krucyfiks z XIXw. Wieża dobudowana w 1624r. Otoczony podziemiami z XVII stulecia.
Pod świątynią odkryto pochówki z przełomu XIV i XV w. Kościół znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Wzdów – 3 km
Okazały pałac Ostaszewskich z I poł. XIX w., przebudowany sto lat później przez wynalazcę i erudytę – Adama Ostoję-Ostaszewskiego.
W pobliżu – budynek drewnianej „rządcówki”, również z początku XIX w, Budowlę otacza 18 =hektarowy park z zabytkowym drzewostanem.
Kryta pływalnia „Posejdon” w Brzozowie – 10km
Pływalnia Posejdon charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz funkcjonalnością. Jest obiektem, w którym zadbano o wysoką jakość wody basenowej oraz wodne atrakcje dla użytkowników w każdym wieku.
www.mosirbrzozow.pl
Rymanów-Zdrój 16km
Położony jest w obrębie Beskidu Niskiego, na wysokości 365 m n.p.m., w wąskiej dolinie rzeki Tabor. Naturalne czynniki lecznicze Rymanowa to przede wszystkim zdroje mineralne. Są to: wody chlorkowo-węglanowo-sodowe, bromkowe i jodkowe z zawartością CO2. Rymanów eksploatuje źródła: „Tytus”, „Klaudia”, Celestyna”. Źródła te są szczawą słono-alkaliczną ze znaczną zawartością jodu i bromu. Ponadto na terenie uzdrowiska znajduje się mineralizowana borowina pochodzenia leśnego z drobną ilością jodu i śladami siarczanu.
Malowniczo ukształtowana rzeźba terenu i rozległe, przepiękne kompleksy leśne czynią z Rymanowa-Zdroju i jego okolic obszar bardzo atrakcyjny nawet dla najbardziej wybrednych turystów. W okolicy uzdrowiska jest wiele wytyczonych szlaków turystycznych, a także ścieżek, alejek i dróg leśnych wspaniale nadających się na pisze i rowerowe wędrówki.
Iwonicz Zdrój 22km
Przepiękna miejscowość uzdrowiskowa położona na północnym skraju Beskidu Niskiego na wysokości około 410 m n.p.m., otoczona od wschodu i zachodu górami. Iwonicz-Zdrój w historii polskiego zdrojownictwa zajmuje jedno z czołowych miejsc, wymieniane jako najstarsze i najchętniej odwiedzane uzdrowisko w Polsce.
Będąc w Iwoniczu-Zdroju nie możemy zapomnieć o tym, by zapatrzeć się i skorzystać z dobroczynnych właściwościach soli iwonickiej jodobromowej, warzonej w Iwoniczu już od 1867 roku.
Obok wód mineralnych Iwonicza jego leczniczymi czynnikami są tutaj również przepiękne położenie, widoki, które zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych, a przede wszystkim czyste powietrze i łagodny mikroklimat. Duże nasłonecznienie zimą i latem sprzyja leczeniu stanów wyczerpania i zmęczenia. Powietrze iwonickie ze względu na nasycenie jodem, ozonem i olejkami eterycznymi zbliża go do klimatu morskiego, co sprzyja leczeniu dróg oddechowych. Walory bioklimatyczne i krajobrazowe Iwonicza podnosi lesistość tego terenu. Lasy otaczające uzdrowisko stanowią nie tylko jego ozdobę, ale przede wszystkim regulują wilgotność powietrza i jego ciepłotę a poza tym chronią od wahań temperatury. W lasach tych dominuje drzewostan jodłowo-bukowy.
Ruiny zamku Kamieniec 24km
www.zamekkamieniec.iq.pl
Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. W 1348 roku zamek Kamieniec należał do króla Kazimierza Wielkiego. Po roku 1390 został podarowany przez Władysława Jagiełłę podkanclerzemu Klemensowi z Moskorzewa, który zamek znacznie rozbudował. Pod koniec XIV w. Kamieniec stał się rezydencją Klemensa, którego wnukowie od nazwy zamku przyjęli nazwisko Kamienieckich.
Krosno „Centrum dziedzictwa szkła”18km
www.miastoszkla.pl
Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Nasi zwiedzający mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brać mogą czynny udział.
Oferują niezwykłą podróż po świecie szkła. Centrum składa się z dwóch obiektów – z budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.
Głównymi atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku przy ulicy Blich 2 znajdują się także sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna. W klatce schodowej, na poziomie -4 zobaczyć można natomiast wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m.kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.
Skansen w Sanoku 27km
Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).
Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce.
Solina zapora 61 km
Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
www.twojebieszczady.net