Okolice

W najbliższej okolicy warto zobaczyć:


Haczów – 4 km

Unikatowy w skali światowej XIV-wieczny drewniany kościół gotycki
(najstarszy i największy w Europie).
Wewnątrz zachowana częściowo polichromia figuralna z 1494r. (m.in. przedstawienia Męki Pańskiej, wizerunki świętych i wątki związane ze św. Stanisławem), kamienna chrzcielnica (XVIIw.) i monumentalny krucyfiks z XIXw. Wieża dobudowana w 1624r. Otoczony podziemiami z XVII stulecia.
Pod świątynią odkryto pochówki z przełomu XIV i XV w. Kościół znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Haczów


Wzdów – 3 km

Okazały pałac Ostaszewskich z I poł. XIX w., przebudowany sto lat później przez wynalazcę i erudytę – Adama Ostoję-Ostaszewskiego.
W pobliżu – budynek drewnianej „rządcówki”, również z początku XIX w, Budowlę otacza 18 =hektarowy park z zabytkowym drzewostanem.

wzdow


Kryta pływalnia „Posejdon” w Brzozowie – 10km

Pływalnia Posejdon charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi oraz funkcjonalnością. Jest obiektem, w którym zadbano o wysoką jakość wody basenowej oraz wodne atrakcje dla użytkowników w każdym wieku.
www.mosirbrzozow.pl


Rymanów-Zdrój 16km

Położony jest w obrębie Beskidu Niskiego, na wysokości 365 m n.p.m., w wąskiej dolinie rzeki Tabor. Naturalne czynniki lecznicze Rymanowa to przede wszystkim zdroje mineralne. Są to: wody chlorkowo-węglanowo-sodowe, bromkowe i jodkowe z zawartością CO2. Rymanów eksploatuje źródła: „Tytus”, „Klaudia”, Celestyna”. Źródła te są szczawą słono-alkaliczną ze znaczną zawartością jodu i bromu. Ponadto na terenie uzdrowiska znajduje się mineralizowana borowina pochodzenia leśnego z drobną ilością jodu i śladami siarczanu.
Malowniczo ukształtowana rzeźba terenu i rozległe, przepiękne kompleksy leśne czynią z Rymanowa-Zdroju i jego okolic obszar bardzo atrakcyjny nawet dla najbardziej wybrednych turystów. W okolicy uzdrowiska jest wiele wytyczonych szlaków turystycznych, a także ścieżek, alejek i dróg leśnych wspaniale nadających się na pisze i rowerowe wędrówki.

rymanow-zdroj


Iwonicz Zdrój 22km

Przepiękna miejscowość uzdrowiskowa położona na północnym skraju Beskidu Niskiego na wysokości około 410 m n.p.m., otoczona od wschodu i zachodu górami. Iwonicz-Zdrój w historii polskiego zdrojownictwa zajmuje jedno z czołowych miejsc, wymieniane jako najstarsze i najchętniej odwiedzane uzdrowisko w Polsce.
Będąc w Iwoniczu-Zdroju nie możemy zapomnieć o tym, by zapatrzeć się i skorzystać z dobroczynnych właściwościach soli iwonickiej jodobromowej, warzonej w Iwoniczu już od 1867 roku.
Obok wód mineralnych Iwonicza jego leczniczymi czynnikami są tutaj również przepiękne położenie, widoki, które zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych, a przede wszystkim czyste powietrze i łagodny mikroklimat. Duże nasłonecznienie zimą i latem sprzyja leczeniu stanów wyczerpania i zmęczenia. Powietrze iwonickie ze względu na nasycenie jodem, ozonem i olejkami eterycznymi zbliża go do klimatu morskiego, co sprzyja leczeniu dróg oddechowych. Walory bioklimatyczne i krajobrazowe Iwonicza podnosi lesistość tego terenu. Lasy otaczające uzdrowisko stanowią nie tylko jego ozdobę, ale przede wszystkim regulują wilgotność powietrza i jego ciepłotę a poza tym chronią od wahań temperatury. W lasach tych dominuje drzewostan jodłowo-bukowy.

iwonicz-zdroj


Ruiny zamku Kamieniec 24km

www.zamekkamieniec.iq.pl
Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. W 1348 roku zamek Kamieniec należał do króla Kazimierza Wielkiego. Po roku 1390 został podarowany przez Władysława Jagiełłę podkanclerzemu Klemensowi z Moskorzewa, który zamek znacznie rozbudował. Pod koniec XIV w. Kamieniec stał się rezydencją Klemensa, którego wnukowie od nazwy zamku przyjęli nazwisko Kamienieckich.

zamek-kamieniec


Krosno „Centrum dziedzictwa szkła”18km

www.miastoszkla.pl
Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Nasi zwiedzający mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brać mogą czynny udział.

Oferują niezwykłą podróż po świecie szkła. Centrum składa się z dwóch obiektów – z budynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących się przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.
Głównymi atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła: warsztat malowania na szkle, warsztat grawerowania, produkcja witraży oraz produkcja szklanych figurek metodą palnikową. W budynku przy ulicy Blich 2 znajdują się także sale wystaw czasowych, sklep ze szklanymi pamiątkami oraz sala kinowo-konferencyjna. W klatce schodowej, na poziomie -4 zobaczyć można natomiast wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m.kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.

krosno-szklo


Skansen w Sanoku 27km

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).
Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce.

www.skansen.sanok.pl

skansen-sanok


Solina zapora 61 km

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
www.twojebieszczady.net

solina